طرح درس ادبیات فارسی دوم درس « کعبه ی مخفی »
به نام خداوند جان و خرد
|
مشخّصات كلّي نام درس: كعبه ي مخفي نام كتاب : ادبيات فارسي (2) پايه : دوّم رشته: انساني نام دبيرستان : نام دبير : زمان تدريس: 90 صفحات كتاب : ( 181ـ 180) تاريخ :
| |||
|
هدف ها
|
هدف های كلّي درس : 1- آشنايي با كشورهاي فارسي زبان 2 -آشنايي دانش آموزان با شعر فارسي در كشورهاي ديگر | ||
|
هدف های جزئي : 1- آشنايي با زيب النّسا 2-آشنايي با نمونه اي از شعر فارسي در خارج از ايران 3- آشنايي با نوع زبان و آرايه هاو سبك اشعار شاعران فارسي زبان هندوستان(هندي ) | |||
|
هدف رفتاري در پايان جلسه انتظار مي رود كه دانش آموزان بتوانند : 1- كشورهاي فارسي زبان و شاعران آن كشورها را نام ببرند .( حيطه ي شناختي – دانش ) 2 - معني و مفهوم اشعار زيب النّسا را بفهمند . ( " – درك و فهم ) 3- آرايه هاي جان بخشي و اسلوب معادله را در گفتار عادي خود به كار ببرند . " " – كاربرد ) 4- به مطالب ارائه شده و خواندن اشعار شاعران فارسي زبان ديگر كشورها علاقه نشان دهند .( " عاطفي– دريافت ) 5- در بحث كلاسي شركت و در باره ي شاعران فارسي زبان غير ايراني اظهار نظر كنند . ( " " – واكنش ) 6- در باره پژوهش در باب تلميحات اشعار زيب النّسا به داستان حضرت يوسف پيشنهاد دهند . ( " " – ارزشگذاري ) | |||
|
روش تدريس و وسايل مورد نياز
|
مواد و وسايل كمك آ موزشي : تخته ، ماژيك ، كتاب درسي ، ، سي دي ، تلويزيون ، ويديو و پوستر هاي مناسب | ||
|
روش تدريس : سخنراني و استفاده از وسايل سمعي – بصري الگوي نوين فرايند يادگيري و ياد دهي : بحث گروهي ، استفاده از فيلم ،عكس و ... |
زما ن بندي دقيقه
| ||
|
فعاليت هاي قبل از شروع
|
آغازي : شروع كلاس با نام خداوند بزرگ ، سلام ، احوال پرسي ، نصب پوستر بر روي ديوار كلاس حضور و غياب ، نوشتن کلام هفته ، بررسی تکاليف دانش آموزان ، نام گذاري گروه ها ، مشخص كردن دستياران |
8 | |
|
ارزشيابي تشخيصي : ( طرح پرسش هايي از درس گذشته ) 1-حبسيّه به چه نوع اشعاري گفته مي شود ؟ 2- حبسّات مسعود سعد در چه قالبي است ؟ 3- زندان هاي مسعود سعد كدامند ؟ 4- معني واژه هاي منحوس و طومار چيست ؟ 5- كتاب طرحي از يك زندگي اثر چه كسي است و موضوع آن چيست ؟ 6- كتاب كوير نوشته ي چه كسي است ؟ 7- غير از مسعود سعد ، كدام شاعران حبسيّه سرا هستند ؟ 8- سبک بار در مصراع " شايد که بس ابله و سبک بارم " به چه معنی است ؟ |
7 | ||
|
فعاليت هاي قبل از شروع
|
ارزشيابي ورودي : 1- غير از ايران كدام كشورها به زبان فارسي سخن مي گويند ؟ 2- در كدام كشورها در گذشته زبان فارسي ، زبان رسمي بوده است ؟ 3- شاعران فارسي زبان تاجيكستان كدامند ؟ 4- كداميك از شاعران فارسي زبان افغانستان را مي شناسيد ؟ آماده سازي : براي ايجاد علاقه 1- فيلم كوتاه نمايش داده شود. 2- زيب النسّا معرفی شود . 3- در باره ی سبک هندی توضيح داده شود .
|
10 | |
|
ارائه ي درس جديد
|
1- خواندن شعر درس 2- نمايش مرحله به مرحله فيلم درس و بيان ريزه كاري ها و آرايه هاي اشعار 3- معني لغات با همكاري دانش آموزان 4- بيان معني ابيات با هم فكري دانش آموزان 5- تشخيص قافيه و رديف اشعار به وسيله ي دانش آموزان
|
30
| |
|
ارزشيابي تكويني يا مرحله اي
|
|
15 | |
|
ارزشيابي تكميلي |
1- حاضرجوابي شاعرانه چه نام دارد ؟ 2- زيب النّسا در شعر از چه كسي پيروي مي كرد ؟ 3- اسلوب معادله چيست ؟ 4- منظور از خانه و صاحب خانه در مصراع ( در ميان خانه گم كرديم صاحب خانه را ) چيست ؟ 5- در مصراع برو طواف دلي كن كه كعبه ي مخفي است ) كعبه ي مخفي چند معني دارد ؟ 6- نام پدر زيب النّسا چه بود ؟ 7- سر به سنگ زدن كنايه از چيست ؟ 8- در مصراع " دزد دانا مي كشد اوّل چراغ خانه را " واژه ي می كشد به چه معني است ؟ 9- كلمه ي برهمن يعني چه ؟ 10- مناداي غير انسان چه آرايه اي است ؟ |
10 | |
|
فعاليت هاي خارج از كلاس |
تكاليف هفته ي آينده : 1- پاسخ خود آزمايي ها را بنويسيد . 2- چهار مورد تلميح به داستان حضرت يوسف را در اشعار زيب النسا پيدا کنيد . 3- مقايسه ی پنج غزل زيب النسا باپنج غزل از عرفی شيرازی . 4- تشخيص ارتباط معنايی اشعار ارائه شده توسّط دبير با اشعار درس.
|
10 | |
منابع : يكي از سايت ها كه اسمش را فراموش كردم. آدرس وبلاگ ادبيات متوسطه گميشان (adabiat – gomishan.blogfa .com www. )
گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی متوسطه شهرستان گمیشان - استان گلستان